Medycyna anty-aging – skuś się na złuszczanie kwasami
Złuszczanie kwasami to nic innego jak peeling chemiczny, czyli usuwanie warstwy martwego naskórka przy pomocy kwasów owocowych, charakteryzujących się określonym stężeniem i mocą działania. W ten sposób skóra otrzymuje wsparcie w procesach regeneracyjnych. Dogłębnie oczyszczona lepiej pełni też wszelkie swoje funkcje. Medycyna anty-aging najbardziej pomocna jest w przypadku cery dojrzałej i z oznakami starzenia. Jak wygląda taki zabieg i w jaki sposób jego wykonanie wpływa na naszą skórę?
Na czym polega złuszczanie kwasami?
Peeling to jedna z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych przez kobiety – w każdym wieku – usług kosmetycznych. Zabieg z wykorzystaniem kwasów owocowych nie różni się niczym od tradycyjnych peelingów i służy – podobnie jak one – regeneracji skóry. Polega na nałożeniu na oczyszczoną wcześniej powierzchnię skóry, odpowiednio dobranego pod względem jej pH, kwasu.
Dopasowanie właściwego rodzaju preparatu (ze względu na poziom jego stężenia), to podstawowa i najważniejsza czynność przed rozpoczęciem zabiegu. W przeciwnym wypadku może dojść do przebarwień, blizn, a nawet poważniejszych uszkodzeń skóry – do zakażeń włącznie.
W chemabrazji wykorzystuje się głównie kwasy owocowe, takie jak na przykład:
- kwas glikolowy,
- kwas salicylowy,
- kwas trójchlorocotowy,
- kwas witaminy A.
Ich działanie polega na przeniknięciu w głąb skóry i odbudowie warstw komórek, z których jest zbudowana. Zasada doboru tego typu preparatów jest prosta: im wyższe pH skóry, tym słabszy kwas.
Na wybór preparatu ma także wpływ typ cery:
- skóra sucha, zgrubiała lub po lecie – kwasy AHA;
- cera mieszana, dojrzała, ze zmianami trądzikowymi – kwasy BHA.
Przed wykonaniem peelingu istotną rolę odgrywa właściwe przygotowanie skóry. Dlatego zaleca się zastosowanie na 2-3 tygodnie przed planowanym zabiegiem kuracji kremami zawierającymi kwasy AHA o stężeniu 8-10%. W ten sposób doprowadza się do obniżenia naturalnego pH skóry, co wpływa na zwiększenie efektywności zabiegu.
Nie bez znaczenia jest również konsultacja dermatologiczna, która dostarcza informacji na temat rodzaju cery, istoty jej problemów, obecności alergii oraz ilości przechodzonych kuracji z zakresu medycyny estetycznej.
Chemabrazja kwasowa odbywa się na trzech poziomach:
- złuszczania powierzchniowego – najłagodniejsze, służące do oczyszczenia naskórka;
- średniogłębokim – kwasy docierają do całego naskórka oraz warstw skóry właściwej;
- głębokim – preparaty sięgają do głębszych warstw skóry właściwej i mają decydujący wpływ na procesy naprawcze oraz regeneracyjne.
Czas aplikacji preparatu zależny jest od głębokości, na jakiej ma być wykonany zabieg.
Jakie korzyści daje chemabrazja?
Przede wszystkim zabieg ten przywraca skórze utracony blask i koloryt. Usprawnia mikrokrążenie oraz dostarczanie tlenu do komórek tworzących skórę. Zapewnia jej też gładkość oraz zdrowy wygląd. Pomaga pozbyć się takich niechcianych defektów, jak:
- przebarwienia,
- blizny,
- zmarszczki.
Poprzez dotarcie do głębokich warstw, pobudza też produkcję kolagenu i elastyny. Włókna te utrzymują właściwe napięcie skóry i odpowiadają za jej elastyczność, grubość i jędrność. Ma to wpływ na zmniejszenie widoczności zmarszczek już powstałych, jednocześnie zabezpieczając skórę przed powstawaniem nowych.
Czy jest to zabieg dla każdego?
Niestety z zabiegu nie powinny korzystać osoby, które posiadają na skórze świeżo zagojone rany lub trakcie gojenia. Poza tym powinny z niego zrezygnować również osoby posiadające:
- opryszczkę,
- alergie skórne,
- brodawki,
- zakażenia grzybicze,
- infekcje bakteryjne,
- cerę trądzikową.
Ponadto:
- Klienci, którzy przeszli leczenie pochodnymi witaminy A.
Zabieg złuszczania kwasami owocowymi jest bardzo pomocy w przywracaniu skórze młodości. Jesień z kolei to idealna pora, aby zadbać o potrzeby skóry dojrzałej i popracować nad jej wyglądem. Jednak, aby móc się cieszyć na długi czas jego efektami, należy pamiętać o systematycznym, cyklicznym jego powtarzaniu – w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.
Kwasy owocowe to zaawansowane preparaty i samodzielne posługiwanie się nimi bez odpowiedniej wiedzy i wprawy, może zaszkodzić skórze, zamiast ją zregenerować.