Leczenie kanałowe (endodoncja)

Leczenie kanałowe (endodoncja)

Leczenie kanałowe – endodoncja, należy do działu stomatologii zachowawczej. Konieczność wdrożenia tej metody leczenia zachodzi w przypadku zaawansowanego procesu próchnicowego, kiedy mamy do czynienia z zakażeniem tkanek miękkich zęba.

Endodoncja polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu ich i wypełnieniu odpowiednim materiałem. Wymaga ona precyzji i wyczucia, ze względu na skomplikowaną budowę systemu kanałowego.

Nawet – wydawałoby się – banalny kanał siekacza może mieć liczne zachyłki i odgałęzienia, oraz boczne ujścia, które niewypełnione,  mogą dawać objawy bólowe, a po czasie zmiany zapalne, mimo prawidłowego obrazu radiologicznego. Dopiero w obrazie 3D, lub bocznej projekcji widać, że mamy do czynienia ze skomplikowaną anatomią kanału korzenia.

leczenie kanalowe stomatolog
leczenie kanalowe warszawa

Gabinety stomatologiczne Smile&Beauty oferują endodontyczne leczenie zębów, w tym o skomplikowanej budowie – przedtrzonowych i trzonowych, w których kanały są cienkie, a dostęp utrudniony. Zęby te  mogą również mieć zaskakującą budowę przestrzenną, z zachyłkami i odgałęzieniami, które muszą zostać dokładnie wypełnione w każdym wymiarze 3D, aby nie było w nich przestrzeni na rozwój bakterii beztlenowych, które powodują stany zapalne.

W naszych gabinetach leczenie kanałowe wykonuje się w znieczuleniu – bezboleśnie.

Leczenie odbywa się pod kontrolą radiologiczną, a w niektórych przypadkach – w powiększeniu pod mikroskopem operacyjnym.

Ponadto endodoncja skutecznie usuwa z organizmu ognisko zapalne choroby, likwidując zagrożenie rozwoju zakażenia, które mogłoby zaatakować inne narządy w organizmie Pacjenta (tzw. choroba odogniskowa).

Sygnałem ostrzegawczym powinien być dla Państwa odczuwany ból zęba, który może być samoistny, na bodżce termiczne -ból przedłużony,  opukowo i przy nagryzaniu. Mogą to już być wskazania do leczenia endodontycznego.

leczenie kanalowe

Cennik

Opracowanie mechaniczne – 1 kanału100 PLN
Opracowanie mechaniczne – 2 kanałów160 PLN
Opracowanie mechaniczne – 3 kanałów200 PLN
Reendo (udrożnienie wypełnionego kanału w celu ponownego leczenia) +50%
Wypełnienia kanałów klasycznie – 1 kanał200 PLN
Wypełnienia kanałów klasycznie – 2 kanały400 PLN
Wypełnienia kanałów klasycznie – 3 kanały600 PLN
Opatrunek wizyta pośrednia150 PLN
Wypełnienie kanałów płynną gutaperką – 1 kanał350 PLN
Wypełnienie kanałów płynną gutaperką – 2 kanały700 PLN
Wypełnienie kanałów płynna gutaperką – 3 kanały900 PLN

Pacjent I

Przykład bocznego odgałęzienia kanału, który niewypełniony dawał stan zapalny i ból. Po leczeniu, wszystko ustąpiło.

pacjent 1

Stan przed leczeniem

pacjent 2

Stan po leczeniu

Pacjent II

Również przykład bocznego odgałęzienia kanału wypełniony prawidłowo, objawy bólowe ustąpiły.

pacjent 4

Stan przed leczeniem

pacjent 3

Stan po leczeniu

Pacjent III

pacjent 5

Ząb 22 po dawnym urazie, wyraźna resorpcja – rozpuszczenie wewnętrzne przez bakterie ścian korzenia, widoczna zmiana zapalna wokół korzenia, kwalifikująca ząb do ekstrakcji wraz z oczyszczeniem i regeneracją kości. Na prośbę pacjenta warunkowo próbujemy zachować ząb.

pacjent 6

Po chemomechanicznej dezynfekcji kanału, wypełniamy szczelnie całą objętość korzenia, stan bezpośrednio po zabiegu..

pacjent 7

Stan po 3-miesiącach od leczenia, widoczne gojenie kości – nie ma już przecieku toksyn z miejsca resorpcji. Brak jakichkolwiek objawów bólowych ,ząb stabilny, przyzębie ok. Inna sprawa, że korzeń jest mocno osłabiony, ale może wytrzyma jeszcze kilka lat… do implantu.

Potrzebujesz porady? Napisz